sobota, 31 maja 2014

Helena z Pokrzywnickich Gomolińska

Kościół Św. Anny w Warszawie

Helena Gomolińska z Pokrzywnickich (ur. ok.1717 - zm.31.12.1808 )- żona właściciela Krośniewic Karola Gomolińskiego , matka kolejnych właścicieli miasta : Ignacego Gomolińskiego a następnie Marianny Gomolińskiej.
Po śmierci męża, Karola Gomolińskiego w 1784 roku, przeprowadziła się do Warszawy i tutaj zmarła 31 grudnia 1808 roku w wieku 91 lat.


Jeszcze w 1987 roku, w przedsionku kościoła Św. Anny w Warszawie znajdowała się tablica epitafijna Heleny z Pokrzywnickich Gomolińskiej.
Takie tablice z napisem ku czci zmarłego, najczęściej nie były umieszczane w miejscu pochówku, lecz w innym miejscu związanym z daną osobą, np. w kościele, na ścianie, filarze lub posadzce.

Czy tablica upamiętniająca Helenę Gomolińską nadal znajduje się w kościele Św. Anny ?
A może w ciągu ostatnich 25 lat została zlikwidowana ?
Mam nadzieję, że uda się to ustalić.

Portret Heleny zobaczysz tutaj.


Mapa z 1945

Mapa z 1945 r.

czwartek, 29 maja 2014

Kolejka cukrowni "Ostrowy"

Długość linii przebiegających przez Krośniewice (dane z 1917)
Przebieg kolejki cukrowni "Ostrowy" omawiałem już w artykule kolej cukrownicza. Natomiast w artykule Mątwy - Krośniewice - Stryków wspomniałem, iż niemieckie wojska okupacyjne, wybudowały od Krośniewic trzy odnogi dla tej kolejki cukrowniczej. Tym razem, pozwolę sobie jako uzupełnienie, zaprezentować dokładniejsze dane dotyczące tych linii oraz dodatkowo linii Stryków - Krośniewice - Płowce. Zamieszczone dane przedstawiają długość danej linii i pochodzą z 1917 roku.

Więcej o tematyce kolejowej znajdziesz w kategorii artykułów kolej wąskotorowa

niedziela, 25 maja 2014

Karol Saryusz Gomoliński

Zaartość chwilowo niedostępna

piątek, 23 maja 2014

Mątwy-Krośniewice-Stryków

Zawartość chwilowo niedostępna

środa, 21 maja 2014

Zbrodnia Katyńska : Zenon Wypychowski

Metryka urodzenia w Krośniewicach Zenona Wypychowskiego 

Zenon Tadeusz Wypychowski - urodzony 15.07.1897 w Krośniewicach; syn Michała Jana Tadeusza Wypychowskiego i Antoniny z Piechockich; członek Polskiej Organizacji Wojskowej; uczestnik wojny 1920 roku; kapitan mianowany; kwatermistrz batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza "Dederkały"; uczestnik II wojny światowej; znajduje się na "liście katyńskiej" - uznany za "wroga władzy sowieckiej", został zamordowany przez radziecką policję polityczną NKWD w 1940 roku.




Decyzją Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Zenon Tadeusz Wypychowski pośmiertnie został awansowany w 2007 roku na stopień majora.

piątek, 16 maja 2014

"Łódź moja zakazana miłość"


O łódzkiej filii krośniewickich żydów wspomina Arnold Mostowicz w książce "Łódź moja zakazana miłość".
Autor opisuje kamienicę, która w czasach jego dzieciństwa znajdowała się na ulicy Cegielnianej 9. W latach 20 ubiegłego wieku, zmieniono nazwę ulicy na Śródmiejską i kamienicy nadano numer 26. Natomiast od czasów wojny, ulica nosi już niezmiennie nazwę Więckowskiego a numer kamienicy pozostał 26. Stoi tam do dziś.

Oddajmy zatem głos Mostowiczowi poprzez fragment rozdziału "Początek i koniec" :

"Moja rodzina pochodziła z Krośniewic, przedmieść Kutna. Rodzina była liczna. Babka miała ośmioro dzieci. (...) Mój ojciec znalazł pracę jako chłopak na posyłki w jednej z łódzkich firm (...) szybko też zrozumiał, że przyszłość całej rodziny jest w Łodzi, toteż po kolei wszystkich sprowadził do Ziemi Obiecanej. (...) Prawie cała rodzina zamieszkała w domu przy ulicy Cegielnianej 9. Łącznie z babką. Kto był pierwszy - trudno dociec, ale większość mieszkań zajęta została przez braci i siostry mojego ojca. Również pozostałe mieszkania zajmowali krośniewiczanie, którzy przenieśli się do Łodzi.
I do tego dziwnego domu, który był czymś w rodzaju ekspozytury krośniewiczan na Łódź, rodzice prowadzili mnie regularnie w każdą sobotę. Zbierano się w mieszkaniu mojej babki i tutaj odbywał się specjalny rytuał.(...) Pamiętam dobrze treść rozmów. Dotyczyły one wyłącznie spraw krośniewiczan sprzed lat. Były to anegdoty i historyjki, które wszyscy znali już na pamięć, ale które mimo to wszystkich serdecznie rozśmieszały. W końcu jednak nie były już to Krośniewice : był to coraz bardziej świat Szolem Alejchema - Kagrylewki, Kapcańska, Jehubca....Dopiero w wiele lat później, kiedy nikt z bohaterów tych spotkań nie żył, zrozumiałem stosunek mego ojca do twórczości Szolem Alejchema. Kiedy wystawiał z tak wielkim sukcesem Kopaczy złota - bohaterowie tej sztuki z reb Rozgowojerem na czele wywodzili się przecież z Krośniewic.
....1 września skończył się świat Szolem Alejchema. Skończył się świat Krośniewic. (...) Przyszedł dzień kiedy powstało getto na Bałutach. I nastąpiło zamknięcie getta. Otoczyły je hitlerowska żandarmeria i druty kolczaste....
Getto wymarło z głodu. Umarł brat ojca buchalter z żoną i cudowną córką, nauczycielką języka polskiego. Ta umarła ostatnia. Umarł brat parasolnik z żoną i córką. Druga córka uciekła do Warszawy i zginęła zagazowana w Treblince. Umarły siostry mego ojca. Umarła najmłodsza - z mężem, który zwariował, i z synem. Umarła druga siostra ojca, z mężem i trojgiem dzieci. Umarli żebrząc na ulicy. Najdłużej ciągnęło się umieranie sześciu wnuków najstarszej siostry ojca.... Im wszystkim wypisałem karty zgonu.
Z całej krośniewickiej rodziny zostałem sam - bez jednej łzy w oku.

...Dobry Boże - w którego wierzyli mój praojciec Abraham, mój praojciec Izaak, mój praojciec Jakub, Ty, który szybujesz w przestrzeniach ogromniejszych, niż zdoła je opanować myśl ludzka - powiedz mi :
Dlaczego?...
Dlaczego ?!..
Dlaczego?!!."

Arnold Mostowicz (1914-2002), honorowy obywatel Łodzi, pisarz, dziennikarz, lekarz.

środa, 14 maja 2014

(Nie)chciany bohater ?

Zawartość chwilowo niedostępna

niedziela, 11 maja 2014

Pałac w 1941


Wczoraj w Krośniewicach, na terenie parku i Pałacu Rembielińskich, można było obejrzeć rekonstrukcję wydarzeń z Normandii z czerwca 1944 roku.

Fotografia obok to nie jest rekonstrukcja a oryginalne zdjęcie zrobione przed Pałacem Rembielińskich w maju 1941 roku.

czwartek, 8 maja 2014

Roman Dmowski

źródło foto : http://pl.wikipedia.org
Dnia 08.01.1939 roku w Krośniewicach zostało odprawione nabożeństwo "za spokój duszy śp. ukochanego Wodza narodowego Romana Dmowskiego", zmarłego kilka dni wcześniej tj. 2 stycznia 1939. Podczas nabożeństwa kościół był wypełniony wiernymi, a ks. kanonik Katuszewski w trakcie kazania podkreślał znaczenie i działalność Wielkiego Polaka. "Dzieła i wskazania Dmowskiego, muszą wypełniać pokolenia, jeśli naród polski chce być silny i niezależny" - nauczał ks. Proboszcz.
Staraniem krośniewickiego koła Stronnictwa Narodowego oraz Związku Kupców Chrześcijan z Krośniewic, został wysłany list kondolencyjny do komitetu pogrzebowego w Warszawie.

Roman Dmowski (1864-1939) polski polityk (poseł, Minister Spraw Zagranicznych), publicysta, współzałożyciel Narodowej Demokracji.

sobota, 3 maja 2014

Karol Anders

Zawartość chwilowo niedostępna